Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Aktywizacja społeczna i integracja mieszkańców w ramach działalności Centrum Społeczno-Kulturalnego w Ślemieniu”

Utworzono dnia 01.06.2022

Gmina Ślemień (jako Beneficjent Projektu) przy współpracy z Realizatorem projektu: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ślemieniu  i Gminnym Ośrodkiem Kultury „Jemioła” w Ślemieniu, ogłasza nabór Uczestników do udziału w Projekcie pn.:

Aktywizacja społeczna i integracja mieszkańców w ramach działalności Centrum Społeczno-Kulturalnego w Ślemieniu” – współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Cel i zakres Projektu:

Celem głównym Projektu jest: wzmocnienie aktywności społecznej i zawodowej społeczności lokalnej zamieszkującej obszary zdegradowane i peryferyjne Gminy Ślemień - 200 osób, w tym w szczególności 50 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, tj.: 18 osób (9K, 9M) i ich otoczenie z przesłanką: 32 osób (16K, 16M) w okresie: 01.06.2022 - 31.05.2023.

Zakres:

Projekt zakłada następujące formy wsparcia na rzecz Uczestników Projektu – na podstawie opracowanej diagnozy społeczności lokalnej i ścieżki reintegracji:

Zadanie 1. Usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym - skierowane do 50 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym: 18 osób (9K, 9M) i ich otoczenia z przesłanką: 32 osób (16K, 16M), w tym: 2 osób niepełnosprawnych (1K,1M):

- Trening motywacji i radzenie sobie ze stresem – szkolenie dla 24 osób (14 godz. 2-dniowe w 1 grupie) - o tematyce: automotywacja, samokontrola, przezwyciężenie trudności, poprawa wiary we własne siły, techniki radzenia ze stresem, odkrycie celów życiowych, zdobycie/poprawa umiejętności rozpoznawania, wyrażania i akceptowania uczuć, asertywności, motywacja do działania i podejmowania inicjatyw, pełnienia ról społecznych, samodzielność do zdobywania kompetencji (w tym: edukacyjnych i zawodowych);

- Szkolenie w zakresie wolontariatu - dla 24 osób (8 godz. 1-dniowe i 1 grupie) – o tematyce: upowszechnianie idei wolontariatu, wzrost świadomości w zakresie pomocy potrzebującym, aktywizacja społeczna w zakresie pomocy w lokalnym środowisku oraz zagadnienia, tj.: kto może zostać wolontariuszem, zakres działania, prawa i obowiązki wolontariusza, pozytywne aspekty i rozwój poprzez wolontariat, dobre praktyki;

- Szkolenie w zakresie autoprezentacji i poprawy wizerunku – szkolenie dla 24 osób (14 godz. 2-dniowe w 1 grupie) – o tematyce: praca nad sposobem mówienia, prezentacji swojej osoby, sprawianie dobrego wrażenie na odbiorcach i pozytywne wzmocnienie wizerunku własnej osoby, odkrywanie i rozwijanie potencjału osobistego, poprawa sposobu komunikacji i wypowiedzi, a w konsekwencji wzrost poczucia własnej wartości. W ramach szkoleń Uczestnikom zostanie zapewnione wyżywienie.

Zadanie 2. Działania środowiskowe dla społeczności lokalnej -skierowane w szczególności do 50 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym: 18 osób (9K, 9M) i ich otoczenia z przesłanką: 32 osób (16K, 16M), w tym: 2 osób niepełnosprawnych (1K,1M):

- Profilaktyczny piknik integracyjny,

- Piknik sportowy i prozdrowotny,

- Profilaktyka przez multimedia – konkurs dla rodzin – dla minimum 60 osób,

- Warsztaty teatralne – dla 30 osób (ogółem 96 godzin – 4 godziny tygodniowo przez 6 miesięcy),

- Warsztaty tańca – dla 30 osób (ogółem 96 godzin – 4 godziny tygodniowo przez 6 miesięcy),

- Mikroinicjatywa sąsiedzka „Zieleń i przestrzeń” – działania  polegające na odnowie / zagospodarowaniu zdegradowanych przestrzeni publicznych na obszarze Gminy Ślemień poprzez zaangażowanie uczestników w proces poprawy niedostatecznej funkcjonalności i estetyki obszaru zamieszkiwanego przez społeczność lokalną (polepszanie warunków życia, integracja społeczna i samopomoc sąsiedzka) -  przewiduje się minimum 50 spotkań trwających około 6 godzin w grupie 10-osobowej. Beneficjent zapewnia sprzęt, materiały i wyżywienie dla uczestników.

Zadanie 3. Działania o charakterze zawodowym i edukacyjnym – skierowane do 3 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które przeszły ścieżkę reintegracji w ramach zadań 1 i 2 i wykazujących największe predyspozycje i zaangażowanie w realizację projektu (dla osób, które ukończyły 18 rok życia w chwili przystąpienia do projektu):

- konsultacje z doradcą zawodowym – 4 godziny / osobę,

poradnictwo psychologiczne – 5 godzin / osobę,

indywidualne szkolenie zawodowe wraz z pokryciem kosztów dojazdu i stypendium szkoleniowe.

  1. Każdy z Uczestników zakwalifikowany do określonego rodzaju wsparcia na podstawie oceny jego potrzeb i predyspozycji dokonanej przez Beneficjenta.
  2. Każdy z Uczestników otrzyma kompleksową ofertę wsparcia, odpowiadającą na zidentyfikowane u niego potrzeby
    i deficyty, zgodnie z informacjami wskazanymi w diagnozie. Ilość oraz rodzaj zastosowanych form wsparcia i narzędzi będzie adekwatna do poziomu zdiagnozowanych deficytów i potrzeb Uczestnika. Każdy z Uczestników może skorzystać z więcej niż 1 rodzaju wsparcia. 
  3. Udział w Projekcie, w tym we wszystkich zaplanowanych formach wsparcia jest bezpłatny.
  4. Okres realizacji wsparcia: od 01.06.2022 roku do 31.05.2023 roku.

 

Uczestnicy Projektu:

Uczestnikami Projektu są osoby zakwalifikowane do udziału w Projekcie, które spełniają wymagania Grupy Docelowej:

Społeczność lokalna - 200 osób - zamieszkująca obszary zdegradowane i peryferyjne Gminy Ślemień (w tym: obszar rewitalizacji wyznaczony w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Ślemień do 2022 roku), w tym: w szczególności osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym: 18 osób (9K, 9M) oraz otoczenie tych osób: 32 os. (16K, 16M) w zakresie niezbędnym do wsparcia osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym: 2 osoby niepełnosprawne (1K,1M).

Do udziału w projekcie zapraszamy nie tylko poszczególne osoby, ale całe rodziny.

Terminy naboru / rekrutacji:

Nabór Kandydatów do udziału w Projekcie prowadzony jest w terminie: od dn. 08.06.2022r. do dn. 22.06.2022r.

Dokumenty należy złożyć w powyższym terminie w wersji papierowej: w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Ślemieniu,
ul. Krakowska 124, 34-323 Ślemień, w dni powszednie: w godzinach: 8:00 – 14:00 (tel. 33 833 03 30).

Wykaz wymaganych dokumentów rekrutacyjnych:

  1. Formularz zgłoszenia – zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu;
  2. Deklaracja uczestnictwa w Projekcie – zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do Regulaminu;
  3. Oświadczenie dot. przetwarzania danych osobowych - zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 3 do Regulaminu;
  4. Zaświadczenie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – w przypadku osób korzystających ze wsparcia ośrodka lub innej instytucji w celu spełnienia przesłanki, o której mowa w §1 ust.1, pkt.4 Regulaminu (jeśli dotyczy);
  5. Kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub innego dokumentu poświadczającego stan zdrowia (jeśli dotyczy);
  6. Zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy – w przypadku osób bezrobotnych (jeśli dotyczy);
  7. Informacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przebiegu ubezpieczeń społecznych – w przypadku osób biernych zawodowo (jeśli dotyczy).

 

 

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Skontaktuj się z nami

mail: gok@slemien.pl

tel.: 733-782-740