Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

VIII Gminny Przegląd Stołów Wielkanocnych połączony z kiermaszem rękodzieła 13.04.2019 r. - relacja + fotorelacja

Utworzono dnia 15.04.2019

W sobotę 13 kwietnia 2019 r., wbrew zimowej, ponurej aurze za oknem, sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury „Jemioła” po raz ósmy rozbłysła słoneczną żółcią forsycji, głębią ciemnej zieleni bukszpanów, przeplatanych całą gamą ciepłych, jasnych barw, świątecznych zapachów i wszechobecną pogodą ducha.

Pięknym wydarzeniem jest nasz Gminny Przegląd Stołów Wielkanocnych. Wspaniałym przeżyciem jest uczestnictwo w czymś, w co wszyscy współorganizatorzy wkładają tyle serca i trudu. Przygotowanie tak wyśmienitych i wymyślnych potraw oraz tak wspaniała ich ekspozycja wymagają bowiem wiele wysiłku i poświęcenia. Dlatego wyrazy uznania należą się tym, którzy zaprezentowali swoje stoły wielkanocne: Paniom z Kół Gospodyń: Ślemień, Kocoń, Las, Członkiniom i Członkom Związku Emerytów i Rencistów Gminy Ślemień, Pracownikom Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ślemieniu (na czele z Dyrektorem Hubertem Słonką-Walaszkiem).

Stołom wielkanocnym od kilku lat towarzyszy kiermasz rękodzieła. W tym roku stoiska prezentowali: Szkoła Podstawowa w Ślemieniu, Przedszkole Publiczne w Ślemieniu, Helena Setla i Eugeniusz Żydek. Dotarli do nas także przedstawiciele firmy „Miodowe tradycje” z Żywca. Wszystkim wystawcom i tym, którzy przyczynili się do stworzenia rękodzieła (rodzicom dzieci ze szkoły i przedszkola, pracownikom szkoły i przedszkola) składamy serdeczne podziękowania za urozmaicenie uroczystości. Trudno było obojętnie przejść obok ich wytworów.

Serdecznie dziękuję Adeli Kurzyniec z Koconia za zorganizowanie wystawy kurek ozdobnych i przywiezienie do GOK-u żywego króliczka. Był to wspaniały pomysł i wielka atrakcja dla najmłodszych (choć nie tylko).

Celem VIII Gminnego Przeglądu Stołów Wielkanocnych jest pielęgnowanie i ukazywanie walorów tradycji wielkanocnych naszego regionu. Opowiedziała o nich (jako przedstawicielka wszystkich kół gospodyń oraz stowarzyszenia ZEiRGŚ) Gabriela Malinowska, Przewodnicząca KGW Kocoń. Wcześniej Ksiądz Teofil Górny pobłogosławił pokarmy. Zgromadzonych mieszkańców i gości powitał Wójt Gminy Ślemień Jarosław Krzak wraz z Radnymi Rady Gminy Ślemień: Lucyną Wiewiórą, Agatą Małysiak, Andrzejem Bąkiem. Zaszczycił nas obecnością również Członek Zarządu Powiatu Żywieckiego Zbigniew Gąsiorek.

W sobotnie popołudnie na sali widowiskowej GOK-u stworzyliśmy wiosnę. Goście mogli kosztować wielkanocnych potraw, nabywać i podziwiać rękodzieło, napić się kawy, pobyć razem i zainspirowani prezentowanym tam pięknem – wejść w atmosferę świąt. Koordynacja tej imprezy była przepięknym doświadczeniem. Mam nadzieję, że fotorelacja odda choć trochę jej radosną, ciepłą atmosferę.

Serdeczne podziękowania dla: Barbary Gibas i Zyty Gąsiorek – za wspaniałą współpracę, Księdza Teofila Górnego – za przybycie oraz dla Mariana Kantyki – za obsługę akustyczną.

Aleksandra Danielewicz

fot. Aleksandra Danielewicz, Justyna Duda

VIII Gminny Przegląd Stołów Wielkanocnych - fotoralecja

Utworzono dnia 15.04.2019, 09:26

Imieniny

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Skontaktuj się z nami

mail: gok@slemien.pl

tel.: 733-782-740

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 88

W poprzednim tygodniu: 188

W tym miesiącu: 314

W poprzednim miesiącu: 182

Wszystkich: 14038