Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

”Przed Tobą, Mamo, chylę się” (Marcin Styczeń). X Dni Maryjne. Relacja albo kilka słów o baśni (oraz fotorelacja)

Utworzono dnia 17.06.2019

Wielka ściana zieleni, polne kwiaty wokół kapliczki, śpiew ptaków, zapach lata, ciepło i cały ten czerwcowy anturaż. Drewniany ołtarz polowy wśród drzew przystrojony w odcienie błękitu i koronkową biel - zmieniony w scenę. Dumne brzozy strojące wnętrze Sanktuarium w przeddzień Zesłania Ducha Świętego. Cudnej urody głosy o różnych barwach i tonacjach, bogactwo religijnych pieśni. Malownicze krajobrazy, obłoki zza których wieczorem wychylił się księżyc i gwiazdy – bo w tym roku chmury przywędrowały jedynie po to, by pomóc nam stworzyć klimat baśni.

Dziesięć lat temu władze gminne i kościelne wpadły na pomysł organizacji Dni Maryjnych – imprezy zainspirowanej kultem Matki Boskiej, która ma ów kult pielęgnować oraz integrować mieszkańców Ślemienia. Trudno o trafniejszy pomysł, jeśli ma się na swoim terenie tak cudowną świątynię, usytuowaną w jakże niezwykłym miejscu: na leśnym wzgórzu, w sercu gór. Trudno o wydarzenie dla naszej wioski bardziej znamienne i przystrojone w jej lokalny koloryt. Takim skarbem należy się chwalić i dzielić. „Tu w Ślemieniu nam królujesz, nad pięknymi Beskidami” – pisała Katarzyna Gawronowa i to właśnie ten cytat stał się hasłem tegorocznych, jubileuszowych X Dni Maryjnych.

Dni Maryjne to czas spotkań i modlitwy. Święto Muzyki. Czas odpoczynku i rozrywki, oderwania od cotygodniowych sobotnich spraw. Czas sięgania do naszych korzeni, tradycji. Czas, który ma nas umacniać i uskrzydlać. Czas, którego w tym roku zdecydowanie nie doceniliśmy. Bez korzeni nie ma skrzydeł...

Przegląd Pieśni i Piosenki Maryjnej z werwą i radością rozpoczęły ślemieńskie przedszkolaki z zespołu Rockowe Gwiazdki. Maryjne pieśni podarował nam także duet Mai Walaszek i Magdaleny Przeworczyk. Nie mogło zabraknąć głosów naszych grup śpiewaczych: Ślemienianek, Koconianek i Lasowianek działających przy poszczególnych kołach gospodyń. W pamięci publiczności z pewnością zostaną również występy utalentowanych ślemienianek: kryształowy, głęboki głos Martyny Krzak, dźwięczny, srebrny sopran Alicji Przeworczyk, czy delikatny, liryczny - Oli Danielewicz.

Wspaniały występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Ślemienia pod kierownictwem Szymona Górnego z rewelacyjną solistką Anią Walatek był ukoronowaniem tej pierwszej artystycznej części. Zaprezentowali oni utwory religijne i aranżacje piosenek współczesnych, m. in. z repertuaru Anny Jantar. Następnie ksiądz Leszek Łysień – gospodarz uroczystości (nie mogło być inaczej) – zaprosił gości na Mszę Świętą z Apelem Jasnogórskim.

Wzruszeniem i radością obdarował publiczność Marcin Styczeń – gwiazda tego wyjątkowego wieczoru (i jego wyjątkowości współtwórca). Jego koncert przy akompaniamencie gitar (na drugiej grał znakomity gitarzysta Krzysztof Kawałko) był baśniową podróżą pełną urody, przygód i tajemnic, ale i prawdziwą do bólu, wiodącą przez "bramy goryczy i zimna", w nasze ludzkie ciemności. W swoich piosenkach wyśpiewanych głębokim, mocnym, ciepłym, wielobarwnym głosem zawarł bogactwo przesłań. Na przykład o tym, że cierpienie, smutek, problemy, wszelkie pęknięcia, rysy i niedoskonałości w naszej codzienności są po to, byśmy byli sobie potrzebni i byśmy mogli wzajemnie się ocalać, i że "to co słabe, staje się naszą siłą". Śpiewał o przekraczaniu siebie, konieczności podejmowania wyzwań i sięgania po marzenia ("bo można życie swe prześnić, a ono przecież na jawie") oraz o tym, że "bez korzeni nie ma skrzydeł" – właśnie w piosence poświęconej swojej Mamie. I chociaż zaprezentowane utwory niejednokrotnie dotykały tematyki trudnej, przyniosły słuchaczom nadzieję, spokój i radość.

Zarówno wieczorny koncert artysty, jak i cały wcześniejszy program splecione z dźwiękami modlitwy, Apelu Jasnogórskiego i pięknem czerwcowego krajobrazu – sprawiły, że jubileuszowe Dni Maryjne przechodzą do historii i wspomnień jako wydarzenie niezwykłe. Bo rzeczy wielkie dzieją się właśnie na skrajach i uboczach: w małych wioskach, na wzgórzach w środku lasu, z dla od centrów, hałasu i gwaru masowych imprez. Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom, którzy spośród tak szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych, wybrali ten lokalny plener. Dziękujemy tym nielicznym, którzy oderwali się od codzienności i przybyli, by dać się porwać muzyce i poezji.

Uwiecznił te wydarzenia w znakomitych kadrach Przemysław Burczak. Dziękuję współpracownikom i wolontariuszom, bez których nie dalibyśmy rady: Zycie Gąsiorek, Barbarze Gibas, Marii Kyś, Iwonie Bąk, Bożenie Dendrze, Beacie Targosz, Milenie Wójcik, Agacie Dominiak, Ewie Bąk, Markowi Danielewiczowi. Dziękuję Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Augustynkowi – za wspaniałą współpracę i zaufanie. Dziękuję: Strażakom z jednostek OSP w Ślemieniu, Koconiu i Lasie, pracownikom Zakładu Usług Komunalnych w Ślemieniu, wszystkim artystom i kierownikom artystycznym (Kazimierze Gibas, Kacprowi Cygankowi, Adamowi Foksowi, Brygidzie Gach, Szymonowi Górnemu) oraz – po stokroć! - sponsorom.

Organizatorami tegorocznych Dni Maryjnych byli: Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu, Gminny Ośrodek Kultury „Jemioła” i Urząd Gminy Ślemień. We współorganizację włączyło się również Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Aleksandra Danielewicz – koordynator imprezy

fot. Przemysław Burczak

 

LISTA SPONSORÓW – X DNI MARYJNE

Tadeusz Augustynek – Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Jarosław Krzak – Wójt Gminy Ślemień, Małgorzata Pępek – Poseł na Sejm RP, Bogusława i Bogusław Choczyńscy – EUROFIRANY ŻYWIEC, Magdalena i Mariusz Czerneccy – PPHU „METAL-PLAST” ŻYWIEC, Stanisława i Jerzy Gachowie – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sklep „ROL-MET”, Olga i Piotr Dominiakowie, Krystyna i Józef Szczelinowie, Irena i Zdzisław Pyclikowie- Kwiaciarnia „KROKUS”, Agata Małysiak – Radna Rady Gminy Ślemień, Marek Gwiżdż – Sklep „MAREX” ABC, Lucyna Wiewióra – Radna Rady Gminy Ślemień oraz Sołtys Sołectwa Ślemień, Katarzyna i Janusz Kulińscy – Sklep Spożywczo – Przemysłowy, Jerzy Siwiec – Radny Rady Gminy Ślemień, Stanisława Wawak – Lekarz Medycyny Rodzinnej, Hubert Słonka-Walaszek – Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ślemieniu, Bogdan Pyclik – Radny Rady Gminy Ślemień, Maria i Henryk Żurkowie – Sklep „Pod Żurawnicą”, Jan Pawlus – Zakład Pogrzebowy „Kalia”, Małgorzata i Andrzej Byczkowie, Marek Łoboda – Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Gilowicach, Aniela Walaszek i Janusz Bąk – Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Tuńczyk” w Gilowicach, Krzysztof Wróbel – Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska Gilowice-Łękawica, Renata i Piotr Czerneccy, Agnieszka i Marek Bąk – Palbud Ślemień, Barbara i Józef Bąk – Sołtys Sołectwa Kocoń, Andrzej Bąk – Radny Rady Gminy Ślemień, Józef Ponikiewski - Sołtys Sołectwa Las, Renata Myśliwiec – Firma Wielobranżowa, Grażyna Adamek – Firma ADAMEK, Anetta Cader – Supermarket „Delikatesy Centrum”, Monika Popielewicz i Sławomir Fojtuch – AQUA Żywiec, Barbara Panek – Beauty Serwis, Edyta i Marek Gołkowie, Andrzej Pilsyk – Radny Rady Gminy Ślemień, Daniel Tomiczek – Radny Rady Gminy Ślemień, Maria Wnętrzak – Kwiaciarnia Gilowice, Kamila Krzak – Salon Kosmetyczny Beauty Spa, Katarzyna i Krzysztof Łoboda – Stacja Kontroli Pojazdów „AUTOSERWIS” Łękawica, Arkadiusz Kania – Radny Rady Gminy Ślemień. Wszyscy, którzy wsparli zbiórkę przed kościołem na rzecz organizacji X Dni Maryjnych w rekordowej w historii Dni Maryjnych kwocie 2246,80 zł.

X Dni Maryjne - fotorelacja

Utworzono dnia 17.06.2019, 11:42

Imieniny

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Skontaktuj się z nami

mail: gok@slemien.pl

tel.: 733-782-740

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 88

W poprzednim tygodniu: 188

W tym miesiącu: 314

W poprzednim miesiącu: 182

Wszystkich: 14038