Sprawozdanie z IX Dni Maryjnych

IX DNI MARYJNE „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!”

2 czerwca 2018r. odbyły się IX Dni Maryjne oraz VII Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej przy Sanktuarium NMP na Jasnej Górce w Ślemieniu pod hasłem: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!”. Uczestnicy konkursu w tym roku zaprezentowali dwa utwory. Pierwszy o tematyce religijnej a drugi, w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski - o tematyce patriotycznej. Organizatorami uroczystości byli: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu, Gminny Ośrodek Kultury „Jemioła” w Ślemieniu, Urząd Gminy w Ślemieniu, KSM oddz. w Ślemieniu oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu.

W tegorocznym festiwalu zaśpiewało 22 uczestników : 11 zespołów oraz 11 solistów. Oceniani byli przez jury w składzie: Krystyna Jagła, Szymon Górny oraz Przemysław Szczotka. Festiwal rozpoczął się  uroczystym występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Pana Szymona Górnego. W roli konferansjera, wystąpił ks. dr Leszek Łysień, który w tym roku obchodził jubileusz 30-lecia kapłaństwa. Z tej okazji na jego ręce złożone zostały kwiaty, zgromadzona publiczność zaśpiewała „Sto lat”, a na specjalne życzenie Jubilata zaśpiewał i zagrał Marcin Pokusa.

Tegoroczny festiwal swoją obecnością uświetnili m.in. Stanisław Mannek- Wójt Gminy Kwilcz wraz z delegacją, Jarosław Krzak - Wójt Gminy Ślemień, ks. proboszcz Tadeusz Augustynek,  ks. Marian Kapuściak, ks. dr Andrzej Targosz, ks. Stanisław Politański, ks. Teofil Górny, Elżbieta Wątroba - Skarbnik Powiatu Żywieckiego, Andrzej Piecha – Dyrektor Wydziału Geodezji Powiatu Żywieckiego, Radni Powiatu Żywieckiego: Monika Harężlak, Anna Satława, Maciej Pokusa, Radni Gminy Ślemień: Aniela Bąk, Piotr Czernecki, Agata Małysiak, Franciszek Pilarczyk, Dominik Kumorek, Krzysztof Kasperek, Arkadiusz Kania, Andrzej Bąk, Danuta Micor, Andrzej Pilsyk, Dyrektorzy Gminnych Jednostek: Edyta Gołek- Dyrektor Zespołu Szkół w Ślemieniu, Krystyna Szczelina- Dyrektor Przedszkola Publicznego w Ślemieniu, Anna Zyzańska- Pietraszko- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ślemieniu,  Renata Czernecka - Dyrektor PUP w Żywcu, Hubert Słonka-Walaszek - Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ślemieniu, Helena Myśliwiec - Emerytowana Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Jemioła”, Sołtysi: Lucyna Wiewióra, Józef Bąk oraz inni znamienici goście.

Decyzją jury wyniki VII Festiwalu Pieśni i Piosenki Maryjnej przedstawiają się następująco: Zespół dziecięcy: Miejsce I ZOBIELSKO GROMADA, miejsce II ROCOWE GWIAZDKI, miejsce III JEMIOŁUSZKI. Zespół dorośli: miejsce I KOCONIANKI, miejsce II MŁODZI DUCHEM, miejsce III GRUPA ŚPIEWACZA Z BIAŁKI. Soliści dorośli: miejsce I ALICJA PRZEWORCZYK, miejsce II ŁUKASZ ZYZAK, miejsce III BARBARA STOŻEK. Soliści młodzież: miejsce I NINA KUMOREK,  miejsce II ALEKSANDRA KOWALIK. Soliści dzieci: miejsce I WIKTORIA SIUDYKA,  miejsce  II ALEKSANDRA BIELEWICZ, miejsce III JULIA KOS.

GRAND PRIX FESTIWALU zdobył  ZESPÓŁ KONTRASTY. Nagrodę główną Grand Prix ufundował ks. proboszcz Tadeusz Augustynek. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tabliczki ceramiczne z widokiem sanktuarium N.M.P na Jasnej Górce, zaś Laureaci nagrody finansowe  i rzeczowe.

Po Mszy Św. i Apelu Jasnogórskim gościnnie wystąpił Laureat IX edycji Mam Talent, Pan Jakub Herfort. Gwiazdą wieczoru był zespół Zgórcy z Zawoi, którzy żywiołowym

i energicznym repertuarem porwali zgromadzaną publiczność do tańca. Po koncercie wystąpił D.J. GRA-MA-DA- TRIO –Damian Kantyka, który znakomicie bawił publiczność.

Serdeczne podziękowania składamy Dyrekcji i Pracownikom Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ślemieniu, KGW Las, Ślemień, Kocoń oraz SZEiR Gminy Ślemień za przygotowanie poczęstunku dla uczestników i gości oraz wszystkim osobom, które dostarczyły kwiaty na dekorację sceny. Bardzo dziękujemy Prezesom i strażakom OSP Kocoń, Ślemień, Las oraz pracownikom Z.U.K za pomoc w przewozie oraz  rozłożeniu  ławek i namiotów. Podziękowania dla ekipy nagłaśniającej Mateusza Klein z Beskidzkiej Szkoły Muzycznej w Żywcu oraz Mariana Kantyki, a także dla Klubu Fotograficznego PTTK „Góry Bez Cenzury” dla Mateusza Ficoń i Mariusza Englert za fotorelację z festiwalu. Podziękowania dla pracowników GOK-u oraz osób, które pomogły przy wydawania posiłków.

Szanowni Państwo nasz Festiwal, to zasługa wielu ludzi dobrej woli, którzy wspierają nas finansowo i rzeczowo. To dzięki Państwa wsparciu udaje się co roku zorganizować kolejną edycję festiwalu. Z całego serca dziękujemy. Wykaz wszystkich sponsorów znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: slemien.nasz.gok.pl.

Do zobaczenia za rok na X Jubileuszowych Dniach Maryjnych.

Justyna Boni

Dyrektor GOK „Jemioła”