Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości - relacja i fotorelacja

Utworzono dnia 14.11.2018

„Szli, by walczyć o twój dom wśród zielonych pól, o nowy dzień...”

11 listopada 2018 roku gmina Ślemień świętowała 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Tadeusza Augustynka koncelebrowaną przez księży: Andrzeja Targosza, Stanisława Politańskiego oraz Mariana Kapuściaka. Msza była sprawowana również w intencji strażaków gminy Ślemień. Po uroczystym nabożeństwie, z oprawą muzyczną orkiestry dętej oraz scholi parafialnej, z udziałem władz gminnych i powiatowych, pracowników gminnych jednostek organizacyjnych, pocztów sztandarowych, strażaków, kół gospodyń oraz bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców gminy – nastąpiło uformowanie parady patriotycznej.

Odświętni, radośni uczestnicy Mszy Świętej przemaszerowali w barwnym korowodzie na czele z orkiestrą dętą na rynek, gdzie odśpiewali Hymn Państwowy oraz wysłuchali przemówienia Wójta Gminy Ślemień Jarosława Krzaka.

Po uroczystościach na ślemieńskim rynku odbyła się część artystyczna w Gminnym Ośrodku Kultury „Jemioła”. Mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się tam, aby wysłuchać Koncertu Pieśni i Piosenki Patriotycznej - by przez słowo niesione przez dźwięki zadumać się, wzruszyć, zasmucić nad trudnymi dziejami naszej Ojczyzny, ale nade wszystko radować -  z daru wolności.

Swoją obecnością zaszczycili nas: księża, pracownicy i dyrektorzy urzędu gminy i gminnych jednostek organizacyjnych (Teresa Migdał – Kierownik GOPS Ślemień, Hubert Słonka-Walaszek – Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ślemieniu, Anna Zyzańska-Pietraszko – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej), Edyta Gołek - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ślemieniu, Monika Harężlak – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Ślemieniu oraz Krystyna Szczelina – Dyrektor Przedszkola Publicznego w Ślemieniu, radni gminni obecnej oraz przyszłej kadencji, sołtysi, koła gospodyń oraz członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Gminy Ślemień, Prezesi OSP, Maciej Pokusa – radny powiatowy, Stanisław Baczyński – Kierownik Wydziału Biura Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Inwestycji w Starostwie Powiatowym w Żywcu, były Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej Bogusław Patera wraz z małżonką.

Program artystyczny otworzyła piosenka „Taki kraj” Jana Pietrzaka w wykonaniu Aleksandry Danielewicz (prowadzącej imprezę) i Alicji Przeworczyk. Po powitaniu gości przez Justynę Boni – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Jemioła” na scenę został zaproszony ksiądz Andrzej Targosz, nasz wielki pasjonat historii, specjalista od Legionów i Trzeciej Dywizji Strzelców Karpackich, który wprowadził nas w historię i działalność Legionów.

Występy rozpoczęły dzieci z Przedszkola Publicznego w Ślemieniu. Zespół pod kierownictwem artystycznym Brygidy Gach zaprezentował piosenki „Rodzinny kraj”, „Co to jest niepodległość”. Następnie Alicja Przeworczyk lirycznie i wzruszająco wykonała utwory: „Miejcie nadzieję”, „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Biały krzyż”. Po niej wystąpiła dziecięca grupa TRIO pod kierownictwem Kazimiery Gibas. Maja Walaszek, Magda Przeworczyk, Agata Targosz zaśpiewały „Pałacyk Michla” i „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.

Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowały się w tym dniu wszystkie nasze grupy śpiewacze: Koconianki pod kierownictwem Adama Foksa, Ślemienianki, Lasowianki oraz Młodzi Duchem pod kierownictwem Kacpra Cyganka. Wyśpiewały pieśni patriotyczne z różnych okresów, związanych z różnymi wydarzeniami naszej historii i w różnych konwencjach muzycznych, przekazując słuchaczom całą gamę nastrojów, emocji i uczuć. Publiczność chętnie włączała się we wspólny śpiew.

Na koniec głos zabrał Wójt Gminy Ślemień, który podziękował wszystkim za uczestnictwo w obchodach i życzył dalszego radosnego świętowania w rodzinnym gronie.

Koncert zakończyło wykonanie utworu Jana Pietrzaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” przez prowadzącą imprezę.

Organizatorzy obchodów: Wójt Gminy Ślemień i Gminny Ośrodek Kultury „Jemioła” składają serdeczne podziękowania: Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Augustynkowi oraz księżom koncelebrantom – za piękną Mszę Świętą; Orkiestrze Dętej pod kierownictwem Szymona Górnego, Komendantom i Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej, Kołom Gospodyń Wiejskich Ślemień, Kocoń i Las, Członkom Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Pracownikom Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych, wszystkim artystom oraz kierownikom artystycznym. Dziękujemy także: 

- obsłudze akustycznej: Marianowi Kantyce oraz Damianowi Kantyce – za nagłośnienie i oświetlenie – zarówno w GOK-u, jak i na ślemieńskim rynku;

- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Annie Zyzańskiej-Pietraszko - za pomoc w pracach organizacyjnych,

- Radkowi Płużkowi - za cudną fotorelację.

Nasze obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przeszły do historii. Pragniemy szczególnie podziękować mieszkańcom Ślemienia za tak liczne uczestnictwo w paradzie oraz odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Państwa postawa w tym dniu była pięknym świadectwem patriotyzmu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

fot. Aleksandra Danielewicz i Radek Płużek

11 listopada

Utworzono dnia 14.11.2018, 12:40

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 26

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 120

W poprzednim miesiącu: 323

Wszystkich: 10233